Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Rozhovory

Mýty o plodnosti jsou zbytečné a stresující. Není to jen problém žen a věk nerozhoduje

24. 7. 2024
Ivana Všetičková
Mýty o plodnosti jsou zbytečné a stresující. Není to jen problém žen a věk nerozhoduje

ilustrační foto

Foto: Freepik

Stále více párů v Česku trápí neplodnost. S ní se pojí řada mýtů a fám, které partnery od léčby v reprodukčních klinikách odrazují nebo si kvůli nim problémy s početím nechtějí vůbec připustit. Věří třeba tomu, že za neúspěšnou snahu o miminko může vždy jen žena nebo že věk na plodnost nemá vliv. Sedm nejčastějších mýtů vyvrací exkluzivně v rozhovoru pro Frelite.cz IVF specialista MUDr. Tomáš Bagócsi z kliniky Reprofit.

Jedním z nejrozšířenějších mýtů je představa, že při neplodnosti je porucha vždy na straně ženy. Studie ale ukazují, že za neúspěšné početí mohou obě pohlaví ve stejné míře. „Z jedné třetiny je problém na straně muže, z jedné třetiny u ženy a ve zbylých případech je to kombinovaná diagnóza obou partnerů,“prozradil redakci Freelite.cz IVF specialista MUDr. Tomáš Bagócsi z kliniky Reprofit. Je proto důležité, aby se i muž o svou plodnost preventivně zajímal a včas podstoupil potřebná vyšetření jako například vyšetření spermatu – spermiogram. Ten ukáže, zda je množství spermií a jejich pohyblivost v normě. 

Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít déle. Nemoc se musí odhalit včas
Lifestyle
Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít déle. Nemoc se musí odhalit včas

Lékaři mají jasný cíl. Chtějí prodloužit život lidem, kterým byla diagnostikována rakovina slinivky břišní. Ačkoliv se jedná o nemoc, která se doposud nepodařila zcela vyléčit, pacienti by mohli mít delší a klidnější život. Cílem je poskytnout důkladnou osvětu a pomoc těm, kteří si touto nemocí musí procházet.

Věk plodnost neovlivňuje

S narůstajícím věkem ženy se snižuje počet i kvalita jejích vajíček, a tedy i šance na přirozené početí. Po 35. roku začíná plodnost ženy rychle klesat. Proto by páry, které mají problém s početím potomka, měly zamířit pro pomoc do klinik reprodukční medicíny co nejdříve. Věk je nejdůležitější rizikový faktor, který ovlivňuje, zda bude léčba neplodnosti úspěšná a ženě se narodí zdravé dítě. Do 30 let věku ženy se v průměru uchytí každé druhé embryo. Od 40. roku se šance na úspěšné těhotenství výrazně snižuje asi na 10 %, od 45. roku je to pak jen 1 %,“ říká MUDr. Bagócsi.

K početí miminka je pohlavní styk samozřejmě nutný, ale spíš než jeho četnost je důležité správné načasování na plodné dny. Ty si může žena sama zjistit, když si změří bazální teplotu nebo si z moči udělá takzvaný ovulační test. Nejpřesněji se dá ovulace určit v ordinaci pomocí ultrazvuku, ze kterého přesně odhadneme i ten nejplodnější den. Pokud se ale ženě nedaří otěhotnět z pravidelného nechráněného pohlavního styku déle než rok, měl by pár vyhledat lékaře,“ doporučuje MUDr. Bagócsi. Za neúspěšným početím mohou být například neprůchodné vejcovody, nedostatečný počet pohyblivých spermií nebo hormonální poruchy či genetické vady, které odhalí vhodná vyšetření

Výron prstu lze nově léčit i speciální metodou. Zmírní bolest a dobu hojení
Rozhovory
Výron prstu lze nově léčit i speciální metodou. Zmírní bolest a dobu hojení

Ten pocit známe všichni. Špatné došlápnutí nebo zakopnutí a problém je na světě. S nadějí se vydáme k lékaři a ten nám řekne, že to chce čas a klid. Ačkoliv se jedná o drobný úraz, ve skutečnosti nám může přivodit velkou bolest a omezení pohybu na několik týdnů až měsíců.

Otěhotnět můžete i během menstruace

U mladých žen do 35 let je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti vynechávání ovulace, a to i přesto, že žena pravidelně menstruuje. Na vině je například syndrom polycystických vaječníků, endometrióza nebo jiná hormonální porucha, která způsobuje, že žena sice má periodu, ale nemusí mít plodné dny, a tak sama nerozezná, jestli může otěhotnět nebo ne,“ popisuje MUDr. Bagócsi.

S početím prvního dítěte nebyly žádné problémy, ale další těhotenství už se nedaří. S takzvanou sekundární neplodností se lékaři setkávají v praxi stále častěji. Hlavním důvodem je zvýšení věku prvorodiček, v Česku je to v průměru 30 let. Tím, jak ženy odsouvají porod prvního dítěte na pozdější dobu, tak u druhého nebo třetího se dostávají do věku, kdy začíná klesat kvalita vajíček,“ dodal na závěr rozhovoru MUDr. Bagócsi.

Zdroje: redakce, autorský text, vlastní dotazování, rozhovor s odborníkem