Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Zpravodajství

Tchaj-wan označil Čínu za zdroj kyberútoků. Co na to říká Peking?

25. 9. 2024
Michaela Hanelová
Tchaj-wan označil Čínu za zdroj kyberútoků. Co na to říká Peking?

ilustrační foto

Foto: Unsplash

Tchajwanský ministr obrany Wellington Koo v úterý reagoval na obvinění ze strany Číny a označil ji za primární zdroj kybernetických útoků namířených proti Tchaj-wanu. Podle tchajwanských úřadů čelí vládní agentury na ostrově až pěti milionům kyberútoků denně.

Vzájemná obvinění z kybernetických útoků

Tchaj-wan dlouhodobě obviňuje čínské skupiny ze snahy šířit online dezinformace a provádět kybernetické útoky na ostrově. Tuto taktiku potvrzují i technologičtí giganti, mezi které patří například vyhlášená společnost Microsoft, která identifikovala pravidelné kyberútoky na Tchaj-wan jako metodu používanou čínskými státem sponzorovanými skupinami.

Čínské ministerstvo národní bezpečnosti v pondělí obvinilo hackerskou skupinu nazvanou Anonymous 64 z pokusů o převzetí kontroly nad webovými portály, elektronickými obrazovkami a síťovými televizemi. Podle čínských úřadů tato skupina, údajně spojená s kybernetickou jednotkou tchajwanského ministerstva obrany, šíří obsah znevažující pevninskou Čínu.

Reakce Tchaj-wanu je rázná a jasná

Ministr Koo označil čínská obvinění za nepravdivá a prohlásil, že Čína je viníkem všech kyberútoků. „Čína je na prvním místě v počtu kybernetických útoků na Tchaj-wan a země, které vyznávají podobné hodnoty. Skutečným iniciátorem je Čína."

Tchajwanské ministerstvo obrany již v pondělí vydalo prohlášení, v němž popřelo obvinění ze strany Pekingu a naopak obvinilo čínské síly z narušování míru v regionu pomocí letadel, lodí a kybernetických útoků. Komunistická vláda v Pekingu považuje Tchaj-wan za součást svého území, navzdory tomu, že ostrov má od roku 1949 nezávislou vládu. Čína trvá na tom, že sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou je nezbytné.

Zdroje: autorský text, reuters.com, barrons.com