Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Finance

Drastické změny pro OSVČ v roce 2025: Vyšší odvody zruinují tisíce lidí

14. 10. 2024
Michaela Hanelová
Drastické změny pro OSVČ v roce 2025: Vyšší odvody zruinují tisíce lidí

ilustrační foto

Foto: Unsplash

Po letošním navýšení minimálních odvodů čeká na živnostníky další rána do peněženky. Od příštího roku si totiž znovu připlatí, a to nemalou částku. Vládní konsolidační balíček jim zvedne povinné platby o dalších 16 procent, což v praxi znamená více než tisícikorunu měsíčně navíc.

Kabinet Petra Fialy argumentuje tím, že OSVČ dlouhodobě platí na odvodech výrazně méně než zaměstnanci. To se odráží v jejich nízkých důchodech, což často vede k žádostem o dorovnání z dávek.

„Cílem je zajistit živnostníkům důstojnější důchody a zároveň posílit udržitelnost důchodového systému," uvedl Jakub Augusta, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Jaké změny čekají OSVČ v roce 2025?

Od ledna 2025 se minimální měsíční záloha na důchodové pojištění pro OSVČ vykonávající hlavní činnost zvýší na 4759 korun. Ti, kteří začínají podnikat, budou platit 3399 Kč. U vedlejší činnosti půjde o částku 1496 Kč.

„K tomu je třeba připočítat minimální zálohu na , která bude činit 3143 korun," dodává Augusta.

„Souhrnná platba na povinném pojistném vzroste v příštím roce na 7902 Kč z letošních 6820 Kč, což představuje nárůst o téměř 16 %," upozorňuje daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Forvis Mazars.

Podle ní bude mít toto zvýšení dopad zejména na OSVČ s nižšími zisky. „Někteří z nich možná budou nuceni přejít na vedlejší činnost a najít si alespoň částečný úvazek," míní Ivanco.

Co to znamená pro paušální daň a podnikatele s nižšími příjmy?

Zvýšení minimálních odvodů se promítne i do paušální daně. V prvním pásmu, které využívá nejvíce podnikatelů, vzroste měsíční platba z letošních 7498 Kč na 8716 Kč v roce 2025. „V dalších dvou pásmech ke změně nedochází," upřesňuje Ivanco.

Navzdory vyšším odvodům by měli živnostníci v budoucnu pobírat vyšší důchody. Od příštího roku by také mohli mít nárok na ošetřovné, pokud bude schválen návrh projednávaný ve Sněmovně.

Týkalo by se to také pracovníků na dohodu s nemocenským pojištěním nebo lidí se zaměstnáním malého rozsahu. „Vláda se snaží srovnat podmínky mezi OSVČ a zaměstnanci. Pro mnohé živnostníky to ale může znamenat existenční problémy," uzavírá Ivanco.

Dopad na podnikání v Česku

Otázkou zůstává, zda tato opatření skutečně přinesou kýžený efekt, nebo naopak povedou k útlumu podnikatelské aktivity v Česku. Zvýšení odvodů může přinést vyšší důchody, ale někteří budou nuceni hledat nové způsoby, jak vyvážit vyšší výdaje spojené s podnikáním.

Naše redakce oslovila několik podnikatelů. kteří s tímto navyšováním nesouhlasí. Podle nich jsou částky absolutně nemyslitelné a lidé, kteří mají malé příjmy, to nezvládnou. „V Česku se vůbec podnikání a nové nápady nepodporují. Stát chce živnostníky zruinovat,“ řekla nám kadeřnice Monika. „Jsem blogerka, ale zaplatím na odvodech to, co ani nevydělám, tohle je nefér,“ dodala Magdalena.

Zdroje: autorský text, vlastní dotazování, redakce