Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Finance

Jak je to s důchodem, když zemře jeho příjemce? Pozor na datum úmrtí, to je klíčové

9. 4. 2024
Ivana Všetičková
Jak je to s důchodem, když zemře jeho příjemce? Pozor na datum úmrtí, to je klíčové

Ilustrační foto

Foto: Freepik.com

Systém důchodového pojištění a jeho části jsou na pochopení někdy opravdu náročné. Hlavní otázka nastává v momentě, kdy příjemce starobního důchodu zemře.

Zemřel vám blízký člověk, který před svým skonem pobíral důchod? Pokud ano, zajisté nyní řešíte, jak to bude s jeho důchodem. Pokud se ptáte, zda je nutné úmrtí důchodce hlásit Okresní správě sociálního zabezpečení, odpověď je jednoduchá. Starobní důchod je vyplácen příjemci pouze do doby jeho smrti. Po úmrtí dotyčné osoby se výplata důchodu automaticky zastaví.

Není nutné samostatně hlásit úmrtí osoby pobírající důchod. Úřady jsou v dnešní době efektivně propojeny a informace o úmrtí daného člověka si sdělují mezi sebou prostřednictvím interního systému. Přesto je vhodné úmrtí nahlásit, aby se předešlo možnému přeplatku důchodu.

Co když je důchodce v sociálním zařízení?

Jestliže se váš blízký člověk nacházel v domově důchodců nebo jiném zařízení sociálních služeb, ČSSZ nebude informace o jeho úmrtí dostávat od úřadu, pod který spadá matrika, ale přímo od daného zařízení, a to předepsaným tiskopisem Hlášení o úmrtí klienta/klientky v zařízení sociálních služeb.

Smrt důchodce sice můžete sami nahlásit, ale není to vaší povinností. Často to za vás zajišťuje pohřební ústav, který při organizaci pohřbu rozesílá informace o úmrtí na patřičná místa, včetně úřadů. Pokud jste však zákonný zástupce, opatrovník nebo člen domácnosti příjemce důchodu, jste povinni jeho úmrtí nahlásit. V takovém případě je důležité informovat příslušné orgány, aby se předešlo případným komplikacím s vyplácením důchodu po smrti jeho původního příjemce.

Přeplatek musíte vždy vrátit

Přeplatek je vždy nutné vrátit. Pokud byste úmrtí důchodce nenahlásili, mohli byste se dostat do potíží. Přeplatek je vždy po jeho příjemci vyžadován zpět, protože důchod náleží pouze žijícímu člověku. Pokud je důchod přijímán v hotovosti, je vhodné, aby byla smrt poživatele důchodu nahlášena přímo poště, která výplatu prováděla. V jiném případě výplatu zastaví až ČSSZ po obdržení informací o úmrtí.

Výplata důchodu bude zastavena okamžitě v den, kdy úřadům nahlásíte úmrtí člověka, jež důchod pobíral. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) následně, pokud budou na účtu zesnulého dostatečné finanční prostředky, zahájí proces vrácení přeplatku. O to se postará banka, u které měl zesnulý účet. Pokud nebude na jeho účtu dostatek finančních prostředků, musí finance vrátit člověk, jež bude dědit.

Zdroje: Finance.czČeskédůchody, autorský text