Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Zpravodajství

Rusko v krizi: Máslo za 100 korun hlídají jako šperk, zloději vytahují nože

5. 11. 2024
Michaela Hanelová
Rusko v krizi: Máslo za 100 korun hlídají jako šperk, zloději vytahují nože

Máslo je v Rusku drahé.

Foto: Pexels

Ekonomická situace v Rusku nabírá dramatický spád. Základní potraviny se stávají nedostupným luxusem a obchodníci musí máslo zabezpečovat speciálními čipy. V Moskvě dokonce došlo k ozbrojenému přepadení kvůli 25 balením másla. Situace je natolik vážná, že ji musel přiznat i samotný Vladimir Putin.

Ruské obchody zažívají nebývalou vlnu krádeží základních potravin. Situace došla tak daleko, že máslo musí být nyní zabezpečeno stejně jako drahý alkohol nebo šperky. V některých prodejnách dokonce zákazníci vidí pouze prázdné obaly a samotný produkt dostanou až na pokladně.

Máslo jako luxusní zboží

Cena másla v Rusku vyskočila během roku o závratných 34 procent. Zatímco průměrný plat v zemi dosahuje v přepočtu pouhých 19 tisíc korun, za jedno balení másla musí Rusové zaplatit téměř 100 korun. „Polovina Rusů si při současných platech nemůže dovolit ani základní potraviny," potvrzují ekonomičtí analytici.

V moskevském supermarketu Pjateročka došlo k závažné události poté, co se dva mladíci rozhodli, že ukradnou balení másla.. „Dva mladíci ve věku 25 a 29 let se pokusili ukrást 25 balení másla. Když je přistihla zaměstnankyně, vytáhli nůž," informoval bývalý náměstek ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko. Oběma zlodějům nyní hrozí až desetileté vězení.

Putin přiznal ekonomické potíže

Prezident Vladimir Putin už nemohl dále mlčet a musel přiznat vážné ekonomické problémy země. Za hlavní příčiny označil západní sankce a kritický nedostatek pracovních sil. Na frontě podle odhadů Pentagonu padlo již 600 tisíc ruských vojáků, mezi nimiž bylo mnoho kvalifikovaných pracovníků.

Před válkou Rusko dováželo 44 tisíc tun másla z různých zemí. Nyní import klesl na pouhých 4 400 tun. Jediným významným dodavatelem zůstalo Bělorusko, které však situace využilo a během roku zdvanáctinásobilo ceny.