Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Zpravodajství

I zrakově postižené děti mohou sportovat. Důležité je vědět, jak na to

26. 8. 2024
Michaela Hanelová
I zrakově postižené děti mohou sportovat. Důležité je vědět, jak na to

ilustrační foto

Foto: Pixabay

Podpora rodiny a ochrana zraku umožňují zrakově postiženým dětem sportovat. Tím se mohou lépe začlenit do běžného života a získat tak kamarády i z řad zdravých dětí.

V České republice žije přibližně 15 tisíc dětí se zrakovým postižením a z toho asi čtyři tisíce jsou nevidomé. Přestože si někdo myslí, že zrakové postižení je překážkou pro sportovní aktivity, opak je pravdou. Na paralympijských hrách v Paříži se představil rekordní počet sportovců se zrakovým postižením, kteří soutěží v různých disciplínách, a to od atletiky po fotbal. Většina z nich sportuje od dětství.

„Je třeba myslet na to, že sport a s ním spojená rizika mohou mít vliv na zrak – proto je důležité jej chránit. Pokud se dítěti zajistí dostatečná bezpečnost, může se sportu zúčastnit každý bez výjimky, včetně zrakově znevýhodněných. V případě dětí by oční lékaři měli povzbuzovat rodiče, aby je ve sportu podpořili,“ řekla pro Freelite.cz Drahomíra Baráková, primářka kliniky Gemini.

I zrakově postižené děti mohou sportovat

Rodina hraje zásadní roli v podpoře zrakově postižených dětí při sportování. Je důležité, aby rodiče pochopili, že i děti s hendikepem mohou mít sportovní talent. Přestože mají rodiče obavy z možných zranění, není nutné dětem ve sportu bránit. Jen je nutné zajistit bezpečnost, a to prostřednictvím ochranných pomůcek, které chrání zrak před dalším poškozením.

Ochrana zraku je důležitá nejen pro zrakově postižené, ale i pro zdravé sportovce. Děti se zrakovým postižením jsou náchylnější ke zraněním, a proto je důležité chránit zejména lépe vidící oko. Pravidelné používání ochranných brýlí z odolných materiálů, jako je polykarbonát, by mělo být naprostým standartem. Tyto brýle musí splňovat mezinárodní normy a být doporučeny oftalmologem.

Důležité je chránit zrak

Přestože některé sporty jako fotbal či rugby nevyžadují povinné ochranné pomůcky, je nezbytné zvýšit povědomí o ochraně zraku. Zavedení povinnosti nosit ochranné pomůcky by mělo začít již u dětí, aby se ochrana zraku stala běžnou součástí sportovních aktivit.

„Ochranné brýle jsou vyrobeny z odolných materiálů, jako je polykarbonát, a musí splňovat mezinárodní a národní normy, jako je certifikace ISO nebo označení CE v evropských zemích. Vědecké společnosti, jako je Česká oftalmologická společnost, také poskytují pokyny pro toto vybavení a měly by být doporučeny oftalmologem,“ dodala pro Freelite.cz Denisa Darsová.

Zdroje: Freelite.cz, autorský text, vlastní dotazování