Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Zpravodajství

Historické sucho v Amazonii ohrožuje tisíce životů a ničí ekosystém

14. 10. 2024
Michaela Hanelová
Historické sucho v Amazonii ohrožuje tisíce životů a ničí ekosystém

Řeka Amazonka.

Foto: Pexels

Amazonka, největší řeka světa a tepna jihoamerického kontinentu, se ocitla v kritické situaci. Série suchých období způsobených klimatickými změnami ji doslova vysává.

Podle nejnovějších zpráv se části Amazonky mění v mělká jezera hluboká jen několik metrů. Tato alarmující situace přesahuje hranice samotného pralesa a dopady sucha se projevují v celé Amazonii.

Bezprecedentní pokles vodní hladiny v Amazonii

Brazilský geologický servis zveřejnil šokující data o tom, že vodní hladiny v Amazonce, která protéká napříč Jižní Amerikou, dosáhly minulý měsíc historicky nejnižších úrovní. V brazilském státě Amazonas klesla hladina vody téměř o 8 metrů pod normální stav pro toto období. Místní rybář João Silva z města Manaus k tomu dodává: „Nikdy jsem nic takového neviděl. Řeka byla vždy naším životem, naší cestou. Teď je to spíš překážka."

Kolaps dopravy: Amazonka se stává neprůjezdnou

Extrémní sucho způsobilo téměř úplné zastavení dopravy na Amazonce, která za normálních okolností slouží jako vitální vodní cesta pro tisíce komunit v odlehlých částech pralesa. Fabricio de Oliveira Galvão, ředitel Národního oddělení dopravní infrastruktury, situaci popisuje takto: „Na některých místech vidíme prakticky vegetaci na povrchu řeky, což výrazně omezuje plavbu lodí."

Mnoho vesnic v Amazonii je nyní odříznuto od zbytku světa. Dokonce i nadcházející volby jsou ohroženy, protože je třeba zajistit leteckou dopravu volebních zařízení k tisícům lidí, kteří se nemohou dostat do měst.

Řeka Amazonka
Foto: Pexels

Hloubení Amazonky: Sporné řešení?

Brazilské úřady se rozhodly pro radikální krok – zahájit hloubení Amazonky, aby umožnily průchod lodí i během sucha. Ekoložka Dr. Maria Santos však varuje: „Hloubení může mít krátkodobé výhody, ale dlouhodobé environmentální dopady by mohly být katastrofální. Na dně řeky jsou usazeny nebezpečné látky, které by mohly ohrozit ekosystém."

Experti se shodují, že hlavní příčinou současného sucha jsou klimatické změny a odlesňování. Dr. Carlos Nobre, přední brazilský klimatolog, varuje: „Amazonie je na kritickém bodě. Pokud neomezíme globální oteplování, můžeme ztratit až 60 % amazonského pralesa v příštích 30 letech."

Dopady na každodenní život: Vesnice jsou izolovány

Mnoho komunit v srdci Amazonie trpí nedostatkem vody a omezenými možnostmi dopravy. Podle studie NASA se nad Amazonkou stále zužuje sucho. Oliveira Tikuna, obyvatel vesnice Bom Jesus de Igapo Grande, popisuje: „Můj otec varoval, aby se starší lidé přesunuli blíže k městu, protože jsou příliš daleko od nemocnice,“ řekl pro BBC.

Komunita nemá přístup k pitné vodě a plodiny, jako banány a kasava, se kazí, protože nemohou být dopraveny do města včas. Ekoložka Dr. Flávie Costa upozorňuje, že každé suché období je těžší než to předchozí. Stromy a živočichové začínají vykazovat známky umírání, což ohrožuje celý ekosystém.

Zdroje: NY Times , BBC , NASA