Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Zpravodajství

Do Česka přijedou dvě ruské prodemokratické ikony. Co tu budou dělat?

24. 9. 2024
Michaela Hanelová
Do Česka přijedou dvě ruské prodemokratické ikony. Co tu budou dělat?

Olga Misik

Foto: Vláda ČR

Na pozvání Odboru pro strategickou komunikaci státu Úřadu vlády navštíví ve dnech 30. 9.–2. 10. Českou republiku spoluzakladatelka organizace Memorial, jež je držitelem Nobelovy ceny míru, Irina Ščerbakova, a Olga Misik, jedna z nejvýraznějších tváří protirežimního úsilí mladých lidí v současném Rusku.

Olga Misik a Irina Ščerbakova budou v Praze a Ostravě na sérii akcí hovořit s politiky, veřejností i studenty o stavu občanské společnosti v Rusku, jejích proměnách od vypuknutí války na Ukrajině a hrozbách, které režim v Kremlu vnáší do našeho regionu.

Rusko není názorově homogenní společností, jak se nám snaží současný Putinův režim vnucovat. Možnosti obyčejných lidí vyjádřit vlastní názory a postoje jsou ale velmi limitované. Jen během posledních čtyř let bylo v Rusku na protestních shromážděních zatčeno téměř čtyřicet tisíc Rusů a tisíce dalších jsou za projevy nesouhlasu s jednáním státu stíhány, souzeny a vězněny, říká vládní koordinátor pro strategickou komunikaci státu Otakar Foltýn

Rusky chtějí v Česku hovořit o současných problémech

Do Česka jsem se rozhodla přijet proto, abych vyprávěla o své zkušenosti a podělila se o pohled zevnitř, který evropským politikům a veřejnosti často chybí. Chci sdělit něco, co druzí nemohou. A možná tím něco změním,“ vysvětluje Olga Misik, která po letech domácího vězení a pod hrozbou dalších perzekucí musela Rusko opustit.

Irina Ščerbakova
Irina Ščerbakova

Je pro mě důležité hovořit o významu instrumentalizace historie a paměti Putinovou propagandou, která ospravedlňuje agresi proti Ukrajině i budování diktatury. Naše společné úsilí na obranu evropských demokratických hodnot je velmi podstatné,doplňuje Irina Ščerbakova, zakládající členka organizace Memorial, která byla ruským režimem nejprve označena za zahraničního agenta a následně byla rok před získáním Nobelovy ceny míru nejvyšším ruským soudem zrušena.

Olga Misik

Její fotka obletěla svět. Sedmnáctiletá Olga usedla před zástup těžkooděnců, kteří rozháněli prodemokratické shromáždění, a začala jim předčítat z ruské ústavy. Stala se symbolem lidí toužících po změně ruského režimu. Na odpor proti porušování základních lidských práv a demokratických principů se Olga aktivně stavěla dál, opakovaně vystupovala v Rusku i v zahraničí, kde šířila povědomí o současných poměrech Putinova režimu.

Ten Olgu posléze označil za „národní hrozbu“ a znemožnil jí vysokoškolské studium žurnalistiky na Moskevské univerzitě. V roce 2021 byla odsouzena na dva roky domácího vězení. Po začátku ruské agrese na Ukrajině se začala věnovat pomoci lidem zasaženým válkou a angažovala se v boji proti režimní propagandě, za což čelila další perzekuci ruských autorit.

V obavě z dalších obvinění a uvěznění byla Olga nakonec nucena svou zemi opustit. Ruské úřady jí zařadily na seznam hledaných osob. Dnes žije v exilu.

Irina Ščerbakova

Uznávaná vysokoškolská profesorka, spoluzakladatelka a představitelka mezinárodní lidskoprávní organizace Memorial, jež v roce 2022 získala Nobelovu cenu míru. Dlouhodobě se zabývá problematikou totalitních režimů. Je autorkou řady publikací o stalinismu a jeho obětech.

Ve svých pracích se zaměřuje na svědectví lidí vězněných v gulagu, přibližuje historii pracovních táborů, osudy vězněných žen a rozebírá problémy paměti. Na konci osmdesátých let stála u zrodu organizace Memorial, jejímž prostřednictvím apelovala na vyšetření zločinů, ke kterým docházelo v průběhu vlády Stalinova režimu.

V roce 2014 obdržela prestižní německé ocenění Carl-von-Ossietzky-Preis za přínos ke studiu historie moderních dějin Ruska a posilování německo-ruských vztahů. O dva roky později byla organizace Memorial, která má mimo jiné pobočku i v Česku, označena ruským ministerstvem spravedlnosti za „cizího agenta“.

Sociální sítě

Chcete vědět vše jako první a získat exkluzivní fotografie, které nikdo nemá? Sledujte nás a připravte se na bohatou nálož aktuálních zpráv.

To Irinu neodradilo od toho, aby se nadále zasazovala o podporu demokracie a lidských práv. Sílící kritika Putinova režimu a souvislá podpora politických vězňů a jejich rodin vedla k zákazu působení Memorialu na území Ruska v roce 2021.

Zdroje: autorský text, vláda ČR, vlastní dotazování