Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Nákupy

Francouzské víno v ohrožení: Produkce klesne o rekordních 23 procent

9. 11. 2024
Michaela Hanelová
Francouzské víno v ohrožení: Produkce klesne o rekordních 23 procent

Přestože je francouzské víno významným exportním artiklem, není zatím jasné, jak se propad produkce promítne do konečných cen.

Foto: Unsplash

Nepříznivé počasí, plísně a další problémy způsobí v roce 2024 dramatický propad produkce francouzského vína. Podle nejnovějších odhadů ministerstva zemědělství klesne výroba o téměř čtvrtinu oproti loňskému roku. Tradiční vinařské regiony jako Burgundsko, Beaujolais a Champagne čelí největším ztrátám v novodobé historii.

Francie, která je největším světovým producentem vína, očekává v roce 2024 produkci pouhých 37 milionů hektolitrů. To představuje dramatický pokles o 23 % oproti předchozímu roku a o 17 % méně než je pětiletý průměr. „Tento pokles je způsoben nepříznivými povětrnostními podmínkami, které zasáhly všechny vinařské oblasti," uvádí zpráva francouzského ministerstva zemědělství.

Problémy ve všech vinařských regionech

Situace je obzvláště kritická v prestižních oblastech. V Bordeaux musí vinaři dokonce likvidovat část svých vinic kvůli nadprodukci a klesající poptávce. Region Champagne hlásí 16% pokles produkce oproti loňsku, především kvůli jarním mrazům, plísním a krupobití.

Francouzi se potýkají s problémy s vínem. Produkce velmi klesá.
Foto: Pexels

Vinaři se potýkají s několika závažnými problémy. Mezi ně patří především nepříznivé klimatické podmínky včetně mrazů a krupobití, výskyt škodlivých plísní, fenomén zvaný coulure neboli selhání vývoje hroznů po odkvětu, ale zároveň bojují s problém millerandage neboli nerovnoměrným růstem bobulí.

Dopady na trh a spotřebitele

Přestože je francouzské víno významným exportním artiklem, není zatím jasné, jak se propad produkce promítne do konečných cen. Francouzští vinaři čelí silné konkurenci na světových trzích a zároveň klesající domácí spotřebě. „Když nemáte odbyt, prodáváte na volném trhu, a tam už ceny nepokrývají náklady," vysvětluje situaci jeden z vinařů.

Francouzská vláda požádala Evropskou unii o pomoc ve výši 120 milionů eur na likvidaci přibližně 30 000 hektarů vinic. Dobrovolně zapojení vinaři obdrží 4 000 eur za hektar trvale odstraněných vinic s podmínkou, že na daném místě nebudou znovu vysazovat.