Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Tyto věci rozhodně neskladujte ve spíži, jinak si tím zaděláte na problém

11. 10. 2024
Michaela Hanelová
Tyto věci rozhodně neskladujte ve spíži, jinak si tím zaděláte na problém

Skladujte správně potraviny.

Foto: Freepik.com

Máte pocit, že vaše spíž připomíná spíš džungli než organizovaný prostor pro potraviny? Není divu! Mnoho z nás do spíže ukládá věci, které tam ve skutečnosti vůbec nepatří. Přinášíme vám několik překvapivých tipů od odborníků, které vám pomohou udělat ze spíže skutečně funkční místo.

Spíž je srdcem každé kuchyně. Je to místo, kde začíná příprava každého jídla a kde se rodí kulinářská inspirace. Jenže ne vždy je to tak idylické. Často se stává, že se spíž promění v chaotický prostor plný věcí, které tam vůbec nepatří. To pak vede k naštváni během vaření a plýtvání potravinami.

1. Potraviny podléhající rychlé zkáze: Nepodceňujte riziko

Ve spíži se vyhýbejte předmětům podléhajícím zkáze. Takové potraviny je nejlepší uložit do lednice nebo mrazáku. Jejich skladování ve spíži může způsobit rychlejší zkažení, což má za následek zapáchající spíže a potenciální zdravotní rizika. Je to logické, že?

Přesto mnoho z nás občas podlehne pokušení a uloží do spíže něco, co by mělo být v chladu. Ať už jde o otevřenou konzervu s tuňákem nebo zbytek domácího dresinku, vždy je lepší tyto potraviny umístit do lednice. Nejen že tak předejdete nepříjemnému zápachu, ale hlavně ochráníte své zdraví.

Skladování potravin je důležité.
Foto: Freepik.com

2. Čisticí prostředky: Bezpečnost především

Také byste se měli vyvarovat vkládání nebezpečných materiálů do vaší spíž. Skladování čisticích prostředků, baterií a podobně může být nebezpečné. Rizika požití nebo náhodné kontaminace potravin jsou příliš významná na to, abychom je přehlédli.

I když se může zdát praktické mít čisticí prostředky po ruce, spíž opravdu není tím správným místem. Představte si, že by se vám vylil čistič na mouku nebo rýži. Nejen že byste museli vyhodit potraviny, ale mohlo by dojít i k vážnému zdravotnímu problému. Je lepší najít pro čisticí prostředky jiné místo, ideálně uzamykatelnou skříňku mimo dosah dětí.

3. Krmivo pro domácí mazlíčky: Nečekaný zdroj problémů

Myslím, že nikdy neříkáme nikdy, ale důrazně doporučujeme uchovávat krmivo pro domácí mazlíčky mimo spíž. Dokonce i ve vzduchotěsných nádobách je náchylný přitahovat brouky – konkrétně šváby! Pokud má zákazník možnost skladovat krmivo pro domácí mazlíčky v nedaleké skříni nebo prádelně, je to preferovaná metoda. Kdo by si pomyslel, že nevinné krmivo pro našeho čtyřnohého miláčka může být zdrojem takových problémů? Může přitahovat hmyz, ale také způsobit zápach.

Když je krmivo pro domácí mazlíčky uloženo vedle jídla majitele domu, může přenést zápach zvířecího jídla do zbytku jídla a dokonce i do kuchyně. Navíc, pokud pořádáte večeři pro přátele, poslední věc, kterou chcete, je, aby viděli krmivo pro psa vedle vašich potravin. Mohlo by to u některých hostů vyvolat obavy z hygieny. Lepší je najít pro krmivo jiné místo, třeba v garáži nebo ve sklepě.

4. Otevřené balíčky potravin: Pozvánka pro škůdce

Neuchovávejte otevřené balíčky potravin ve spíži. Zachovejte čerstvost a udržte škůdce na uzdě skladováním ve vzduchotěsných nádobách. Je to jednoduchý, ale účinný způsob, jak udržovat organizovanou spíž bez škůdců. Kdo z nás se někdy nesetkal s molami v mouce nebo mravenci v cukru?

Otevřené balíčky jsou jako pozvánka pro všechny možné škůdce. Navíc potraviny v otevřených obalech rychleji ztrácejí svou čerstvost a chuť. Pokud se vám nechce investovat do speciálních nádob, i obyčejné kolíčky na prádlo mohou pomoci udržet sáčky uzavřené a prodloužit trvanlivost potravin.

Důležité je skladovat správně.
Foto: Freepik.com

5. Celozrnná pšeničná mouka: Překvapivě náchylná ke zkáze

Celozrnná pšeničná mouka může při skladování při pokojové teplotě žluknout. Tohle je tip, který mnoho lidí překvapí. Zatímco běžná bílá mouka může být ve spíži bez problémů, celozrnná mouka obsahuje více olejů, které mohou na vzduchu žluknout. Pokud tedy používáte celozrnnou mouku jen občas, je lepší ji skladovat v lednici nebo dokonce v mrazáku. Tak si zachová svou čerstvost a nutriční hodnotu mnohem déle.

6. Prošlé jídlo: Zbytečný zabiják prostoru

Betz-Essinger doporučuje vyčistit spíž od potraviny s prošlou dobou použitelnosti, prošlého jídla nebo jídla, které nikdy nesníte. Ruku na srdce, kdo z nás nemá ve spíži aspoň jednu věc, která tam je už roky? Možná je to plechovka fazolí, kterou jste koupili pro případ apokalypsy, nebo balíček exotického koření, které jste chtěli vyzkoušet, ale nikdy jste se k tomu nedostali.

Pravidelná kontrola data spotřeby a vyřazování prošlých potravin není jen otázkou hygieny, ale také efektivního využití prostoru. Pokud narazíte na potraviny, které jsou stále poživatelné, ale víte, že je nepoužijete, zvažte jejich darování místní potravinové bance. Tak uděláte dobrý skutek a zároveň si uvolníte místo ve spíži.

7. Produkty podléhající zkáze: Ne všechno ovoce a zelenina patří do spíže

Špajzy by měly být vyhrazeny pro potraviny, ale ne pro všechny potraviny. Produkty, které se rychle kazí, by měly být uchovávány v lednici. Patří sem kořenová zelenina, pomeranče, ananas, meloun a grapefruit. Je snadné si myslet, že všechno ovoce a zelenina patří do spíže, ale není to tak. Mnoho druhů ovoce a zeleniny vyžaduje chladnější prostředí, aby si zachovaly svou čerstvost a chuť. Mezi produkty, které jsou ve spíži v bezpečí, patří brambory, cibule, rajčata a banány. Tyto potraviny však vyžadují správné podmínky - tmavé, suché místo s dobrou cirkulací vzduchu.