Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Řasy a obočí mají ochrannou funkci, kterou někteří z nás zanedbávají. Díky obočí se mezi sebou poznáme

15. 5. 2024
Ivana Všetičková
Řasy a obočí mají ochrannou funkci, kterou někteří z nás zanedbávají. Díky obočí se mezi sebou poznáme

ilustrační foto

Foto: Unsplash

Řasy a obočí nemají pouze estetickou funkci, jak se někteří mohou domnívat. Společně chrání oči před nečistotami, potem a dešťovými kapkami. Obočí navíc slouží k identifikaci, zatímco řasy fungují jako senzory nebezpečí.

Tvar obočí, který lemuje oblouk nad okem, hraje zásadní roli. Jeho hlavní funkcí je ochrana. „Pokud bychom neměli obočí, slaný pot by nám stékal z čela přímo do očí, což by vyvolávalo pálení a podráždění,“ vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

„Obočí navíc poskytuje určitou ochranu proti slunečnímu záření, vlhkosti, nečistotám a prachu. Má však ještě jednu méně známou, ale zásadní funkci – je nezbytné pro rozpoznávání. Absence obočí může ztížit naši schopnost rozeznávat tváře a mimiku lidí,“ dodal pro Freelite.cz.

Řasy a obočí mají ochrannou funkci

To ale není vše a své hlavní postavení mají i řasy. Ty nejsou pouze estetickou krásou na našem obličeji a rozhodně neslouží jen pro ozdobu. „Slouží jako ochrana očí proti prachu a nečistotám. Působí i jako senzory detekující nebezpečí. Řasy mají svůj životní cyklus, který trvá přibližně tři měsíce. Po této době řasa vypadne a je nahrazena novou. Na horním víčku má člověk přibližně 150 řas, na dolním okolo 80,“ prozradil dále. Pavel Stodůlka.

I řasy mohou postihnout onemocnění. „Mezi ně patří například zánět okrajů očních víček, z nichž řasy vyrůstají (blefaritida), abnormální růst řas směrem do oka (trichiáza) nebo zvýšená ztráta řas (madaróza), případně jejich nadměrné vypadávání ve spojitosti s onemocněním organismu jako alopecie,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Pozor na umělé řasy, lepidla mohou vyvolat alergie

Pozor na používání umělých řas a lepidel pro jejich aplikaci. Tyto produkty mohou vyvolat alergické reakce, způsobit zarudnutí, šupinatění nebo otoky víček a také oslabit vlastní řasy.

„Některé umělé řasy jsou vyrobeny z jemné srsti zvířat, která může být sama o sobě alergizující. Pokud se lepidlo dostane přímo do oka, hrozí dokonce poškození zraku. Na trhu existují speciální séra na řasy, která podporují jejich růst a hustotu. Je však důležité vybírat kvalitní a osvědčené přípravky,“ doporučuje Pavel Stodůlka.

Zdroje: redakce, autorský text, vlastní dotazování, rozhovor