Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Průlomová studie v Česku: Odhalí rakovinu slinivky z krve včas?

9. 10. 2024
Michaela Hanelová
Průlomová studie v Česku: Odhalí rakovinu slinivky z krve včas?

ilustrační foto

Foto: Unsplash

Česká republika se stává centrem přelomového výzkumu v boji proti jednomu z nejzákeřnějších nádorových onemocnění. Odstartovala zde klinická studie, která by mohla změnit budoucnost diagnostiky rakoviny slinivky břišní. O co jde a proč je to tak důležité?

Rakovina slinivky břišní je tichý zabiják. Vyvíjí se více než 10 let bez jakýchkoliv příznaků a když se konečně projeví, bývá už většinou pozdě. „Jedinou nadějí na vyléčení je operace, ke které však dospěje jen asi 20 % nemocných," vysvětluje prof. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D. z Fakultní nemocnice Olomouc.

Právě proto je nová studie tak důležitá. Zkoumá totiž možnost odhalit nádor slinivky břišní pomocí jednoduchého krevního testu, a to v jeho raném stadiu. „Víme, že u těch, kteří nádor slinivky břišní mají, se liší množství a složení lipidů. Probíhající studie ukáže, zda bude test schopen z krve odhalit změny v lipidech u rizikových jedinců, kteří se cítí být zdraví, a přesto se už v jejich těle něco děje," říká prof. Urban.

Přelom v léčbě rakoviny slinivky?

Pokud se účinnost testu prokáže, půjde podle odborníků o naprostý průlom. „V současné době nemáme moc možností, jak vyhledat lidi, kterým hrozí, že nemoc dostanou," vysvětluje doc. MUDr. Jan Trna, Ph.D. z Masarykova onkologického ústavu. „Desetiletí toužíme po tom, abychom byli schopni najít nemoc včas – zrovna u této nemoci je to naprosto klíčové."

Sociální sítě

Chcete vědět vše jako první a získat exkluzivní fotografie, které nikdo nemá? Sledujte nás a připravte se na bohatou nálož aktuálních zpráv.

A čísla mluví jasně. Zatímco u pacientů s pokročilým stadiem rakoviny slinivky se průměrná doba dožití pohybuje kolem 1,5 roku, včasně odhalení mohou žít až šestkrát déle!

Jak studie probíhá?

Do studie by se mělo zapojit 15 center po celé republice a projít jí více než 400 účastníků. „Rizikové osoby k nám chodí na kontroly pravidelně jednou ročně. V rámci této studie jim navíc odebereme, s jejich informovaným souhlasem, krev, již pak ve formě plazmy posíláme do laboratoře Lipidica," vysvětluje prof. Urban.

Studie zkoumá krev od rizikových jedinců, kteří jsou zatím zdraví, i od těch, kteří už nádor mají, ale malý – operabilní. Pokud se specificita a citlivost testu potvrdí, mohl by se stát součástí standardní péče. „Cena by neměla přesáhnout nízké tisíce korun." Studie by měla skončit v roce 2027. Do té doby nám nezbývá než doufat, že přinese kýžené výsledky.

Protože jak říká doc. MUDr. Ilja Tachecí, Ph.D., předseda České gastroenterologické společnosti, včasné léčba je zásadní. „Včasné odhalení je u rakoviny slinivky břišní naprosto klíčové."

Zdroje: autorský text, rozhovor