Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Covid útočí dříve: 10 věcí, na které bychom si měli dávat pozor

9. 10. 2024
Michaela Hanelová
Covid útočí dříve: 10 věcí, na které bychom si měli dávat pozor

ilustrační foto

Foto: Pexels

Počty nakažených covidem-19 rostou už od prázdnin a odborníci očekávají výrazné zhoršení situace s příchodem chladnějšího počasí. Rizikoví pacienti by měli být obzvlášť opatrní a nezapomínat na včasné testování a očkování. Antivirotika mohou zmírnit průběh nemoci, ale jen pokud se nasadí včas.

Covid-19 se letos vrací na scénu dříve, než jsme čekali. Už od prázdnin počty nakažených stoupají a lékaři varují, že od října to bude ještě horší. Zatímco v minulých letech jsme si užívali relativně klidné léto, letos je situace jiná. Nakažených covidem přibývá už od poloviny srpna, kdy jsme se ještě potili ve vedrech. A to nejhorší nás teprve čeká.

„S nástupem chladnějšího počasí očekáváme výrazné zhoršení situace. Podzim tradičně přeje všem respiračním onemocněním, ale covid bude letos největší hrozbou," varuje MUDr. Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP.

Proč je covid tak nebezpečný? Podle Dlouhého má u rizikových pacientů závažnější průběh než chřipka. „Jen loni na covid zemřelo 1 200 lidí, což je asi třikrát víc než obětí dopravních nehod," upozorňuje lékař. Pro srovnání - chřipka si v první polovině loňského roku vyžádala asi 200 životů.

Rizikové skupiny, zbystřete!

Kdo by měl být obzvlášť opatrný? Především senioři nad 65 let, lidé s oslabenou imunitou nebo dýchacími problémy, kardiaci, diabetici a onkologičtí pacienti. Právě u nich je zásadní včasná diagnostika a léčba.

„Rizikoví pacienti by měli co nejdříve po propuknutí příznaků vyhledat praktického lékaře a nechat se otestovat. Používáme hlavně antigenní testy přímo v ordinaci, takže je diagnostika velmi rychlá," vysvětluje Dlouhý.

Pokud se covid prokáže, lékař předepíše protivirové léky. Ty podle odborníků výrazně snižují riziko těžkého průběhu nemoci i hospitalizace. Navíc možná chrání i před tzv. long covidem - dlouhodobými zdravotními problémy po prodělání nemoci.

„Některé studie naznačují, že u lidí užívajících antivirotika se příznaky long covidu objevovaly méně často," říká MUDr. Aleš Chrdle, místopředseda Společnosti infekčního lékařství. Dodává ale, že prokázat long covid je velmi obtížné - dosud bylo popsáno přes 300 různých symptomů!

Očkování je stále důležité

Lékaři apelují zejména na seniory a rizikové pacienty, aby nezapomínali na očkování. „Právě teď je ideální doba nechat se naočkovat. Sezóna covidu začíná a máme k dispozici nové vakcíny," upozorňuje Chrdle.

Stejně jako u chřipky se složení vakcíny každý rok mění podle aktuálně kolující varianty viru. „Dnes už nemá smysl řešit, kdo byl nebo nebyl v minulosti očkovaný. Pro ochranu v další sezóně je potřeba přeočkování," vysvětluje Dlouhý. Bohužel Česko dlouhodobě patří mezi nejméně proočkované státy Evropy.

„Je smutné, že řada lidí z rizikových skupin očkování stále podceňuje. A to nejen u covidu, ale i u chřipky," dodává Chrdle. Zdravotníci doporučují seniorům a lidem s oslabenou imunitou nechat se naočkovat proti covidu i chřipce najednou při jedné návštěvě lékaře. Hlavní sezóna by podle odhadů měla trvat od října do ledna.

Sociální sítě

Chcete vědět vše jako první a získat exkluzivní fotografie, které nikdo nemá? Sledujte nás a připravte se na bohatou nálož aktuálních zpráv.

Zdroje: autorský text, rozhovor