Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Ambiciózní projekt Khazar Islands v Ázerbájdžánu se proměnil v město duchů

6. 10. 2024
Michaela Hanelová
Ambiciózní projekt Khazar Islands v Ázerbájdžánu se proměnil v město duchů

ilustrační foto

Foto: Pexels

Megalomanský plán na výstavbu luxusního města na umělých ostrovech v Kaspickém moři skončil fiaskem. Projekt Khazar Islands, který měl stát astronomických 100 miliard dolarů, se zastavil v počáteční fázi výstavby a dnes připomíná spíše opuštěné staveniště než vysněný ráj.

Od velkolepé vize k hořké realitě

Když ázerbájdžánský miliardář Ibrahim Ibrahimov v roce 2011 představil svůj ambiciózní plán, mnozí nevěřili vlastním uším. Projekt počítal s vybudováním 55 umělých ostrovů propojených 150 mosty, které by poskytly domov pro milion obyvatel.

„Naším cílem bylo vytvořit nové Benátky Kaspického moře," uvedl tehdy Ibrahimov pro místní média. Plány zahrnovaly výstavbu 150 škol, 50 nemocnic, univerzitního kampusu a dokonce i mrakodrapu Azerbaijan Tower, který měl být s výškou 1050 metrů nejvyšší budovou světa.

Ekonomická krize zasadila projektu tvrdou ránu

Osud projektu se začal komplikovat v roce 2015, kdy došlo k prudkému poklesu cen ropy na světových trzích. Pro Ázerbájdžán, jehož ekonomika je silně závislá na vývozu ropy, to znamenalo vážné problémy.

„Pád cen ropy v roce 2015 způsobil obrovské potíže pro celý architektonický záměr," píše portál Unilad. Ibrahimov se dostal do finančních problémů a v květnu 2015 byl dokonce na krátkou dobu zatčen kvůli neschopnosti splácet dluhy ve výši 57 milionů dolarů.

View post on Instagram
 

Současný stav a nejistá budoucnost

Přestože Ibrahimov ještě v roce 2017 ujišťoval veřejnost, že práce budou pokračovat, realita je jiná. Projekt se de facto zastavil a dnes na místě stojí jen několik nedokončených budov a umělý poloostrov.

„Z ambiciózního snu je dnes chátrající země duchů," shrnuje současný stav portál Unilad. V roce 2019 státní korporace oznámila plány na vypracování studie proveditelnosti pro možný další rozvoj projektu, ale konkrétní kroky zatím nebyly podniknuty.

Zdroje: News, Modern, Unilad